
Biociden in tijden van corona #3
Door de coronacrisis hebben we meer dan ooit chemische huishoudproducten zoals schoonmaak- en ontsmettingsmiddelen in huis. Daardoor is ook het aantal ongevallen de laatste maanden fors gestegen.
De FOD Volksgezondheid en het Antigifcentrum starten daarom de campagne “Lezen voor gebruik” om mensen aan te zetten altijd eerst het etiket te lezen, hen bewust te maken van de risico’s en tips te geven over hoe chemische producten veilig te gebruiken.
Via radiospots en een (sociale) mediacampagne willen de FOD Volksgezondheid en het Antigifcentrum tonen hoe je ongevallen met chemische producten kan vermijden. Op lezenvoorgebruik.be staan voorzorgsmaatregelen, de gevaarsymbolen en hun betekenis en een reeks animatiefilmpjes die herkenbare thuissituaties in beeld brengen. De brochure LEZEN VOOR GEBRUIK staat vol praktische tips over hoe ongevallen te vermijden! Bestellen via 02 524 97 97 of info@health.fgov.be.
Gemiddeld zijn er sinds maart 2020:
- 5x meer ongevallen met handgels (in totaal 1003 oproepen)
- 3x meer ongevallen met andere ontsmettingsmiddelen (in totaal 565 oproepen)
- 2x meer ongevallen met bleekwater (in totaal 1024 oproepen)
- een kwart meer ongevallen met essentiële oliën (in totaal 595 oproepen)
Sinds de coronacrisis zijn alcoholhoudende handgels overal aanwezig. Door het hoge alcoholgehalte (>70%) kan zelfs een kleine inname al tot een ernstige vergiftiging leiden, zeker bij kinderen. Ook contact met de ogen moet je vermijden. Laat kinderen enkel onder toezicht van een volwassene alcoholgel gebruiken.
Deze drie eenvoudige tips helpen je veilig om te gaan met chemische huishoudproducten:
- Bewaar chemische huishoudproducten steeds buiten het bereik van kinderen.
- Sluit ze na elk gebruik onmiddellijk goed af.
- En… lees altijd het etiket aandachtig voor gebruik!

Gesloten Circuit
Geen jaarlijkse bevestiging meer voor professionele gebruikers.
Welk bedrijf ga jij bezoeken?
Kom op 13 en 14 mei naar het ontdekkingsweekend van de chemie & life sciences.
Enquête over het gebruik van ontsmettingsmiddelen: Belgen gebruiken ze vaak verkeerd
Gebruikers vinden het etiket van biociden vaak moeilijk leesbaar en zijn niet goed op de hoogte van de gebruiksaanwijzingen.
6.000 kinderen slachtoffer van incident met chemische producten
De FOD Volksgezondheid ontwikkelde daarom in samenwerking met Uitgeverij Averbode en het Antigifcentrum lespakketten voor het lager onderwijs.
Het interactieve jaarverslag van de Belgische biocidenmarkt
Vanaf dit jaar is er een nieuwe, gebruiksvriendelijke tool om de gegevens over de biocidenmarkt in detail te bekijken. De impact van de coronapandemie op de markt heeft zich vertaald in hogere aangegeven hoeveelheden biociden.